Seekordne valik nagu ka juba loo pealkiri vihjab, on Muntons Preimum sarjast – OLD ALE.
Miks just selline valik?
- Väiksem kogus = Väiksem kääritusnõu.
- Just villisin Coopers 86 Day’s Pilsner 22-liitrise pruuli pudelitesse, mis on vastupidiselt Old Ale`le kergem hele õlu.
- Kolmas põhjus on seotud vägagi teise punkti põhjusega. Kuna kerget õlut on piisavalt, siis sügisesse sobib pruulikogusse lisada pisut tummisemat maitset tumeda merevaigu tooniga.
- Muidugi on Muntons Premium Old Ale valiku põhjuseks ka NAUTIMINE ja MEKUTAMINE!
Mida täpsemalt tähendab Väiksem kogus = Väiksem kääritusnõu? Muntons Premium Old Ale õllekontsentraadist saab ca 7 liitrit õlut ja seda on ideaalne pruulida just 10-liitrisesse kääritusnõusse. Muidugi võib ka suuremat kääritusnõud kasutada, aga milleks katta suurema kääritusnõu põhi, kui lõpp-produkti maht ei muutu? Ja kui nüüd silmaga võrrelda anumates olevat kogust, siis parema tunde hingele jätab ikka 10-liitrises kääritusnõus olev pruul, kui 30-liitrises olev pruul.
Purgil on suurelt kirjas 12 pinti. NB! See on INGLISE pint. 1 inglise pint = 0,568 liitrit (US pint = 0,473 l*). Muntons Premium Old Ale enda õpetus ütleb: „Tühjenda maltoosa kääritusnõusse, seejärel lisa selle sama purgitäis keeva vett (1x) ning seejärel sama purgitäis külma vett (4x). Kuna see purk ongi ca 1 liiter (veidi rohkem, kui ääreni täis panna – mõõtsin isiklikult ära), siis, saabki selline 6 + liitrit märjukese algmaterjali.
OLULINE on panna tähele, et Muntons Premium Old Ale komplektile ei lisata eraldi suhkrut kääritamiseks ega ka hiljem karboniseerimiseks. See ka eraldi suurelt purgil kirjas.
Ja üleüldse on selle õlle tegemine veidi teistsugusem (lihtsam) kui võrrelda nüüd enamasti tehtavate õllekontsentraatidega. Kaane alt leiab õpetuse, kust saab ka eraldi täpsemalt juurde lugeda.
Niih, korralik sissejuhatus tehtud. Panin siis vee keema. Avasin maltoosapurgi ja valasin selle 10-liitrisesse kääritusnõusse. Kui vesi keema läks, valasin keeva vee maltoosa purki. Segasin veidi, et purgi seintel ja põhjas olev maltoosa ilusti lahustuks ning valasin kääritusnõusse. Siis segasin kuuma vee ja maltoosa ilusti läbi ja lisasin neli purgitäit külma vett. Ehk siis ei midagi erilist!
Vaatasin kääritusnõu peal olevat termomeetrit, mis näitas 30 kraadi või veidi isegi rohkem. Nüüd tuleb siis takkajärgi tarkus. Oleksin pidanud panema veidikene vähem keeva vett ja selle võrra siis rohkem külma vett, aga ei ole miskit katki, panen kaane lahtiselt peale ja lasen lihtsalt veidi seista ja jahtuda.
Vahepeal tegin muid toimetusi ja kuskil poole tunni möödudes oli termomeetri näit ca 28 kraadi. Otsustasin, et nüüd on õige hetk pärmi lisada ja lisasingi. Seejärel segasin kergelt läbi, et pärm ilusti märguks.
Mulksutaja veega paika, kaas peale ja “mensroomi” nurka seisma. Minuti möödudes läks pärm kohe käima ja juba 10 minuti pärast tulidki esimesed mulksud. Järgmisel päeval mulksus juba nii, mis müriseb … ootan põnevusega.
Kui tavaliselt on õpetuses, et lase käia kuni mulks on seiskunud. Vahest läheb selleks nädal, vahest ka kuni kaks. Seejärel paned pudelisse suhkru vahetult enne villimist. Kui villitud, siis lase paar nädalat seista, et tekiks mull pudelisse. Siis selle õlle tegemise õpetuse juures äratas tähelepanu see, et kuna “priming sugarit” ehk karboniseerimissuhkrut hiljem lisama ei pea, siis selle õlle käimine on suhteliselt täpselt ette antud. Õpetuses on kirjas, et lase kuus päeva käia, seejärel villi ja lase paar päeva soojas seista, et tekiks mull.
Eriti oluline on selle õlle tegemise juures laagerdumine. Õpetuses selgelt kirjas, et minimaalselt 4 nädalat külmas laagerdumist. Põnev!
Jätkub …
Heade soovidega
PROOSIT
+372 5341 3520
PROOSIT.EU
Add comment
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.